RODZAJE ZABAWEK - NAJWAŻNIEJSZE CECHY 0
RODZAJE ZABAWEK - NAJWAŻNIEJSZE CECHY

 

 

 

 

 

Dzień dobry, jak się dzisiaj masz?
Mam nadzieję, że łapiesz chwilę, na wypicie ciepłej kawy 😌.

Przygotowałam temat, dotyczący kategorii zabawek. Każdy z nas, chciałby wybrać dla swojego Dziecka, najlepszą z możliwych zabawek. Pytamy znajomych, przeszukujemy internet... i okazuje się, że natłok informacji potrafi nas zdezorientować. Dlatego postanowiłam opisać, najciekawsze kategorie i przypisać im istotne cechy. Takie, które mają pozytywny wpływ, na rozwój Dzieci. 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawki edukacyjne
(klocki, puzzle, maty edukacyjne, układanki logiczne, książeczki, zabawki manualne, kostki aktywizujące)

Ich najważniejszą rolą, jest nauka poprzez zabawę. Maluszek dzięki takim zabawkom, nabywa nowych umiejętności, poznaje świat. Im mniejsze Dziecko, tym zabawka powinna być prostsza. Pamiętajmy, że ilość bodźców otaczających Niemowlaka, jest wystarczająco „edukacyjna”. Dla Maluszków, warto wybrać silikonowe piłeczki o różnych fakturach. Szeleszczące książeczki, maty edukacyjne. Wszystkie produkty, powinny być miękkie, o delikatnych krawędziach.


Dla Dzieci powyżej roku, zaczyna się pełna gama rozmaitości. Zabawki edukacyjne, pozwalają Dziecku nabyć nową wiedzę i doświadczenia. Pobudzają logiczne myślenie, motywują do działania i wspierają proces rozwojowy. Zabawki edukacyjne pozwalają na samodzielną zabawę i trenują koncentrację.

 

Zabawki kreatywne
(auta, drewniane tęcze, domki, lalki, zestawy majsterkowicza, zabawkowe kuchnie, maty z klockami)

Ich zadaniem jest, pobudzenie w Dziecku ciekawości i kreatywności. Takie zabawki, dają nieograniczone możliwości ich zastosowania. Dzięki nim, Dziecko poszukuje nowych rozwiązań i rozszerza swoją samodzielność. Budowanie, rozwalanie, majsterkowanie, konstruowanie, malowanie, tańczenie, śpiewanie. Dziecko ma możliwość odgrywania ról, które mają wielkie znaczenie dla interakcji społecznych. Dodatkowo zabawki kreatywne, mają za zadanie pobudzić Dziecko do działania. 
Wymienione zabawki rosną z Dzieckiem i pozostają z nim na lata. Jest to bardzo dobra inwestycja w prezent, na każdą okazję. Kreatywnych zabawek, nigdy dość.

 

Zabawki interaktywne

Ta grupa zabawek, chyba najbardziej przykuwa uwagę Rodziców i Dzieci. Dlaczego? Ponieważ są to zabawki najbardziej kolorowe, świecące, grające, ruszające się… robiące „wszystko”. Jest to trochę pułapka! Zabawki interaktywne tak naprawdę „odwalają robotę” za Rodzica. Oczywiście, są potrzebne takie chwile, gdy musimy zrobić obiad, ogarnąć mieszkanie, odpisać na ważnego emaila. Wtedy zabawki interaktywne, ratują sytuację. Plusem tych zabawek, jest nauka i wzbogacanie ilości pierwszych słów. Niewątpliwie zabawki interaktywne, od tej strony wspomagają rozwój Dziecka. 

💡Osobiście zauważyłam taką zależność… gdy poświęcałam Córce (wtedy 2latka) solidne 15min zabawy, zyskiwałam +/- 30 min (na ogarnięcie posiłku, posprzątanie czy wypicie kawy). Oczywiście wcześniej uprzedzam Małą, że "Mamusia będzie musiała ugotować zupę". Hania mając poczucie bliskości z mamą, bycia zauważoną i dopieszczoną, chętniej bawiła się sama. Natomiast, gdy odwlekałam czas naszej zabawy i zostawiałam ją z pięknymi, wszystko robiącymi zabawkami, efekt był odwrotny. Dziecko było zawieszone na mnie, co 5 minut, z poczuciem bycia odrzuconą.

 

Zabawki konstrukcyjne
(gry zręcznościowe, klocki, drewniane tęcze, makiety, zestawy 3D, Lego)

W tej grupie, znajdziesz wiele propozycji dla swojego Dziecka. Zabawki konstrukcyjne, są świetnym treningiem dla rozwoju zręczności, inteligencji, myślenia przestrzennego. Także wspaniale ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową. Dzieci już od najmłodszych lat, bawią się klockami. Tworzą budowle, które świetnie się „rozwala”. Pozwala to Dziecku, na poznanie uczucia sprawczości. Zabawa konstrukcyjna wpływa na rozwój mózgu, poprzez tworzenie połączeń między lewą a prawą półkulą. Ma to duże znaczenie, dla lepszego przyswajania informacji i późniejszej nauki w szkole.

Podczas używania zabawek konstrukcyjnych, zwłaszcza na początku, potrzebne jest wsparcie Rodzica. Dorosły ma za zadanie, pokazać Dziecku, jakie możliwości ma dana zabawka. W takiej interakcji, tworzą się też więzi rodzinne. Dla Dziecka, czas razem z Rodzicami, jest niezastąpiony.

Dodatkowo zabawki konstrukcyjne, są rewelacyjną podstawą do nauki działania skomplikowanych mechanizmów, z zakresu mechaniki i techniki.

--> Gdy kupujesz Dziecku klocki, np. Lego, warto trzymać je posegregowane w pudełkach. Czasem zgubiona jedna część, zaprzepaści możliwość zbudowania pojazdu czy robota. Zachowanie instrukcji montażu, także jest dobrym pomysłem.

 

 Podsumowanie:

🍀Podarowanie Dziecku kreatywnej, edukacyjnej czy konstrukcyjnej zabawki, to wspaniała inwestycja w jego rozwój.

🍀A tzw. kupowanie zabawek „na wyrost”, jest bardzo dobrym ruchem. Oczywiście, w granicach zdrowego rozsądku.

🍀Wiele zabawek interaktywnych, ma mało wspólnego z zabawkami rozwojowymi czy edukacyjnymi. Ponieważ zabawki interaktywne, głównie stymulują bodźce Maluszka, niżeli rozwijają jego wyobraźnię. 

 

Surowiec? :

Dokładnie! Warto także zwrócić uwagę na SUROWIEC, z którego zabawka została wykonana. Dzieci, zwłaszcza poniżej roku, wszystko próbują. Nie tylko dotykiem ale i smakiem. Wiele plastikowych zabawek, może zawierać substancje szkodliwe.

Poza tym warto inwestować w naturalne zabawki, które są bezpieczne dla Dziecka oraz dla środowiska.

 

 

W następnym wpisie, skupię się na zabawkach i pomocach sensorycznych oraz Montessori.

Radosnego dnia Tobie życzę,
Marta
  🌸

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl