Witaj w świecie małego czytelnika! 0
Witaj w świecie małego czytelnika!

Pora na podróż do magicznego świata, gdzie książkowe strony stają się bramami do niesamowitych krain, a słowa zamieniają się w przygody. Czego potrzebujesz, by ruszyć ze swoim Maluchem w drogę? Ulubionych książek, wygodnego miejsca do czytania i oglądania oraz... praktycznej biblioteczki!

 

Biblioteczki dziecięcych marzeń

Biblioteczki dziecięce to nie tylko półki z książkami – to królestwo wyobraźni i miejsce, gdzie nasze maluchy odkrywają magię literatury a potem pielęgnują swoją relację z nią. To kącik, w którym historie stają się przygodą - każda strona książki jest przecież pełna tajemnic! A jakby spojrzeć pod kątem rozwojowym, biblioteczka czy regał na książki, to dobra inwestycja także w przyszłość malucha. Dziecko oswaja się z samym widokiem książek i ma do nich stały dostęp. To ważne, ponieważ książki rozwijają wyobraźnię, uczą empatii, wpływają na zdolności językowe i kształtują osobowość. Warto więc zaaranżować choćby małe miejsce z biblioteczką dla dzieci w przestrzeni domowej, w którym Twoja pociecha będzie mogła się skupić na czytaniu albo przeglądaniu swoich ulubionych książek. Choć nie ukrywajmy - maluchy lubią też wędrować ze swoimi książeczkami po absolutnie całym domu :)

Dziecięce czytanie i przeglądanie książek

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym rodzicem to od razu podpowiemy Ci, że od samego początku warto stworzyć sobie rodzinną tradycję wspólnego czytania i przeglądania książek. Codzienne wspólne czytanie istotnie wpływa na rozwój dziecka. Wspomaga m. in. prawidłowy rozwój mowy - czytanie na głos umożliwia maluchowi usłyszenie poprawnej wymowy i akcentów. Podczas takiego czytania, maluch nabywa także umiejętności słuchania ze zrozumieniem, zapamiętywania szczegółów czy koncentracji uwagi [1]. Nie pomijajmy też aspektu wzmacniania więzi rodzic-dziecko, bo dokładnie takie chwile mocno ją pogłębiają. Poza tym - dzieci biorą przykład z nas samych. Jeżeli widzą nas z książką lub słuchają nas kiedy im czytamy, same pragną robić to samodzielnie.

Jak książki wpływają na rozwój dziecka?

Kiedy dzieci przeglądają książki, ich wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Ilustracje pobudzają kreatywność, pozwalając maluchowi na własne interpretacje historii. Książki dziecięce mogą także uczyć rozpoznawania kształtów, kolorów, liczb i innych elementów, wspierając rozwój poznawczy malucha. Samo oswajanie się z literami i prostymi konstrukcjami w takich książeczkach, przygotowuje dziecko do późniejszej nauki czytania i pisania. A kiedy maluch potrafi już czytać, ze swoich ulubionych książek wyciąga jeszcze więcej korzyści. Książki dla dzieci często przekazują ważne wartości, ucząc empatii, szacunku i zrozumienia. Bohaterowie i sytuacje z książek mogą być więc wzorcami do naśladowania dla dzieci. Co więcej! Postaci z książek przeżywając rozmaite sytuacje, wyrażają różne emocje - a to pozwala dzieciom lepiej zrozumieć i wyrażać swoje. Czytanie i przeglądanie książek to więc istotne wsparcie dla rozwoju umiejętności językowych, emocjonalnych i społecznych dzieci.

Biblioteczka Montessori - warto?

Bez wątpienia meble do pokoju dziecięcego w duchu Montessori stanowią wyjątkowe podejście do edukacji i aranżacji przestrzeni dziecięcej. O samej metodzie trochę więcej pisaliśmy w tym wpisie. Meble Montessori są zaprojektowane z myślą o wspieraniu niezależności i rozwoju dziecka. Podobnie jest więc z regałami czy biblioteczkami stworzonymi w tym duchu. Ten regał, który wybraliśmy do haniwood (zobaczysz go tutaj) przechowuje książki dziecięce oraz ulubione zabawki Twojego malucha. To mały regał i jednocześnie biblioteczka dla dzieci wykonana z drewna, która sprawdzi się w małym pokoju dziecięcym. Skonstruowana jest tak, że dziecko ma dostęp do swoich ulubionych przedmiotów w każdej chwili, co umożliwia mu samodzielność w korzystaniu z przestrzeni.

Biblioteczki stworzone w duchu Montessori kładą też nacisk na stymulację zmysłów i zachęcanie do ruchu poprzez odpowiednie rozmiary i formy. Przykładem jest ten drewniany regał sensoryczny, który został wzbogacony o drewniane i silikonowe koraliki. Gwarantują one maluchowi namiastkę sensorycznej zabawy. Regały dziecięce w duchu Montessori mogą także wspierać rozwój takich umiejętności jak umiejętność poruszania się w przestrzeni, skupienia uwagi czy pracy z konkretnymi zadaniami. Pozwalają także nauczyć się zachowywania porządku wokół siebie. Dla nas bardzo dużym plusem jest też to, że meble Montessori najczęściej tworzone są z naturalnych materiałów, jak drewno. Świetnie harmonizuje to z filozofią bliskości do natury.

Czyli krótko mówiąc (lub jak kto woli - pisząc) - pewnie, że warto.

 

Stwórz kącik małego czytelnika

Jak widzisz, warto stworzyć przyjazne środowisko dla dzieci, w którym będą mogły zagłębiać się w magiczne historie w swoich ulubionych książkach. Nasz przepis na super kącik to biblioteczka pasująca do wystroju pokoju dziecięcego i wygodne miejsce do siedzenia, może... pufa? A propos! Gwarantujemy, że takie pufy pokochacie całą rodziną :)

 

 

Serio! DOSŁOWNIE całą :) Te, które widzisz na zdjęciach to akurat duże pufy Bini.

Dobrze zaprojektowane meble dziecięce mają służyć dzieciom na lata i muszą mieścić się w przestrzeni pokoju tak, aby dziecko miało stały dostęp do swoich ulubionych przedmiotów. Jeżeli Twój maluch ma mały pokój dziecięcy, to sprawdzi się ta drewniana biblioteczka z czterema półeczkami na książki. Nie zajmuje wiele miejsca a przechowuje książki w całkiem sporych ilościach. Zobacz jak swobodny dostęp zapewnia maluchom do ich ulubionych książek.

Postaw na praktyczną biblioteczkę

W pokoju starszego dziecka mogą sprawdzić się większe biblioteczki lub podwieszane drewniane regały. Jeżeli masz w domu miłośnika kolorów, to niezłą gratką będzie ten wysoki regał na książki, który możesz wybrać w ulubionym kolorze swojego malucha. Tak, do wyboru do koloru ;) Jeżeli chcesz zaoszczędzić miejsce w małym pokoju, to z kolei ta wisząca regał-biblioteczka wydaje się najlepszym wyborem. Posiada nie tylko praktyczne półki, ale też cztery szufladki, które gwarantują dodatkowe miejsce do przechowywania różnych bibelotów lub małych zabawek.

Kiedy wybieramy meble do haniwood, staramy się aby były zarówno spełnieniem dziecięcych marzeń, ale też trafiały w gusta rodziców. Niektóre dostępne u nas regały zaprojektowane zostały tak, aby swoim kształtem przypominały na przykład... domki. Biblioteczki domki robią niesamowite wrażenie i pomieszczą wiele książek. Estetyka i praktyka w jednym!

Naturalne materiały - biblioteczki dla dzieci na lata

Naturalne materiały to coś czego w haniwood nie pomijamy, dlatego oferujemy najczęściej drewniane meble, wykonane z litego drewna czy brzozowej sklejki. Regały biblioteczki dla dzieci są często polskimi produktami, nierzadko wykonanymi ręcznie, tak jak ta biblioteczka boho. Zwracamy też uwagę na to, aby farby i lakiery, które zostały użyte do pomalowania niektórych drewnianych regałów dziecięcych czy innych mebli dla dzieci, były dla nich bezpieczne. Bezpieczeństwo to zawsze podstawa.

___

Wszystkie dostępne u nas biblioteczki dziecięce zobaczysz pod tym linkiem.

Owocnego aranżowania!

 

 

Źródła:

[1] Kamila Madeja-Bień: Analiza konsekwencji psychologicznych i rozwojowych codziennego czytania dzieciom na podstawie m. in. raportów z badań Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Instytut Psychologii, Dolnośląska Szkoła Wyższa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl