Więcej niż zabawka - tablica manipulacyjna 0
Więcej niż zabawka - tablica manipulacyjna

Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne to nie tylko duża frajda dla dzieci, ale także wartościowe doświadczenia. Nauka przez doświadczanie świetnie stymuluje ciekawość świata! A odkrywanie świata przez dziecko od początku jego życia, jest niezwykle istotne dla jego rozwoju. Dzięki takim zabawkom maluchy mogą uczyć się rozwiązywania problemów, rozwijają umiejętność komunikacji i nabywają nową wiedzę. Poprzez zabawę, dzieci uczą się także logicznego myślenia.

Takie zabawki przyciągają nie tylko uwagę naszych maluchów, ale też... naszą - rodziców. To akurat świetnie się składa! Wspólna zabawa z dziećmi to naprawdę jeden ze sprawdzonych sposobów na pogłębianie więzi. Naszymi faworytami do wspólnych zabaw są zabawki sensoryczne (takie jak te klocki), drewniane karty, dzięki którym razem poznajemy różne zwierzęta albo różnego rodzaju puzzle - te, dobrze sprawdzą się także do wspólnej zabawy ze starszymi dziećmi.

 

Manipulacyjna tablica w duchu Montessori

To nie jest zabawka dziecięca przeznaczona wyłącznie dla małych majsterkowiczów. Choć z samym majsterkowaniem ma trochę wspólnego :) Tablice manipulacyjne dla dzieci (swoją drogą często nazywane są też tablicami sensorycznymi) to takie interaktywne pomoce, które pozwalają im odkrywać świat w praktyczny i sensoryczny sposób. Tablice wspomagają rozwój sensoryki, rozwijanie motoryki małej dziecka, rozwój poznawczy, a także emocjonalny u dzieci. Poszczególne elementy tablicy manipulacyjnej mogą stymulować prawie wszystkie zmysły dziecka.

Jest to zdecydowanie zabawka stworzona w odniesieniu do zasad stworzonych przez Marię Montessori. Pisaliśmy o tym trochę więcej w tym wpisie. Metoda Montessori podkreśla pełną swobodę wyboru dla dziecka, pozwalając mu decydować, które elementy tablicy manipulacyjnej wydają się najbardziej interesujące w danym momencie. Dziecko ma możliwość eksperymentowania z różnymi akcesoriami, takimi jak sorter kształtów czy panele z przyciskami, co pozwala mu rozwijać wyobraźnię i umiejętności udawania różnych działań, takich jak jazda na rowerze czy sznurowanie butów.

Działanie elementów tablicy manipulacyjnej

Tablice wspierają rozwój motoryki małej poprzez to, że dziecko może poklikać, zamykać, przestawiać poszczególne elementy tablicy manipulacyjnej. To, co gwarantuje wielogodzinną rozrywkę malucha to fakt, że na tablicach może znajdować się wiele różnych elementów. Dzieci mogą bawić się tablicą np. poprzez otwieranie różnych drzwiczek i okienek. Zwykle od tego dziecko zaczyna odkrywanie tablicy manipulacyjnej. Przez otwieranie drzwi i okienek sprawdza, czy kryją się za nimi jakieś niespodzianki :) Świetnym elementem tablicy manipulacyjnej mogą być też sznurki z koralikami. Koraliki na tablicy manipulacyjnej wymagają od dzieci precyzyjnych ruchów palcami. Przesuwanie koralików po nici stymuluje nie tylko zdolności motoryczne, ale też pomaga w doskonaleniu umiejętności skupienia uwagi na drobnych detalach.

Elementy takie jak zamki i zapięcia na tablicy manipulacyjnej to także doskonałe ćwiczenie dla palców. Dzieci uczą się otwierania i zamykania zamków, co doskonale rozwija ich zdolności manualne. Oprócz zamków, manipulacyjne tablice często zawierają różne tekstury, takie jak miękkie materiały, futerka, lub chropowate powierzchnie. Dotykanie i eksploracja różnych faktur świetnie stymuluje zmysł dotyku. Częste elementy manipulacyjne na tablicy to też liczby i litery, które dzieci mogą przesuwać po specjalnych ścieżkach. To naprawdę fajny sposób na uprzyjemnienie nauki liter i cyfr. A nauka będzie jeszcze przyjemniejsza kiedy razem z pociechą zaplanujecie wspólną zabawę tablicą manipulacyjną.

Czym kierować się przy wyborze tablicy manipulacyjnej?

Niewątpliwie - tablice manipulacyjne wspomagają rozwój dziecka, dlatego jej zakup to to bardzo dobra inwestycja. Jak wybrać tablicę manipulacyjną? Warto poświęcić czas na dokładne rozważenie różnych kryteriów, aby zapewnić maluchowi najkorzystniejsze doświadczenia. Pierwszym krokiem jest to, aby wybrać odpowiednią tablicę do wieku dziecka. Tablice manipulacyjne są zwykle dostępne w różnych wersjach, które są dostosowane do różnych grup wiekowych. W haniwood postawiliśmy na różne modele tablic manipulacyjnych z których mogą korzystać maluchy w wieku 3+. Rodzaje tablic manipulacyjnych obejmują u nas tablice mini (idealne do zabierania ze sobą w podróż) - tak jak ta tutaj - po tablice większych rozmiarów. Takie tablice posiadają już zdecydowanie więcej elementów. Świetnie sprawdza się też stojąca tablica manipulacyjna, z której Twoja pociecha może wygodnie korzystać. Może być ona personalizowaną tablicą manipulacyjną. Imię swojej pociechy wpisujesz na etapie składania zamówienia. Personalizowane tablice manipulacyjne są także świetną opcją na prezent. Tutaj puszczamy oko do wszystkich babć, dziadków, wujków i cioć, które poszukują fajnego prezentu dla swojego małego krewniaka ;)

Kolejna rzecz to wspominane już w tym wpisie elementy manipulacyjne na tablicy. Im bardziej zróżnicowane, tym bardziej wszechstronne będą możliwości zabawy i nauki dla dziecka. Postaw na tablicę, która oferuje różne tekstury, kształty, kolory i akcesoria. Wybór tablic manipulacyjnych powinien opierać się także na bezpieczeństwie - upewnij się, że tablica jest wykonana z takich materiałów. Eksploracja tablic manipulacyjnych przez dziecko musi być bezpieczna, dlatego elementy tablicy absolutnie nie mogą stanowić dla niego zagrożenia.

 

Tablice manipulacyjne Woobiboard

Tablice, które wybraliśmy do haniwood to tablice stworzone przez markę Woobiboard. Ich drewniane tablice manipulacyjne to efekt współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin, takich jak projektanci zabawek, fizjoterapeuci, pedagodzy, stolarze i lakiernicy. Dzięki ich długotrwałemu doświadczeniu, powstał produkt, który jest nie tylko zabawny i edukacyjny, ale także praktyczny i cechuje go minimalistyczny, estetyczny design. I tutaj mała uwaga - minimalistyczny i estetyczny - nie znaczy, że nudny. Wystarczy spojrzeć na tą dwustronną tablicę 2w1 lub chociażby tą w kształcie samochodu.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka

Edukacyjne tablice sensoryczne to niezwykle wartościowe zabawki. Podtrzymujemy tytuł naszego dzisiejszego wpisu i naprawdę uważamy, że jest to coś więcej. Tablice manipulacyjne dla dzieci to nieocenione narzędzie w stymulowaniu zmysłów i rozwoju motoryki małej. Choć oczywiście jest z tego dużo więcej korzyści. Podarowanie dziecku tablicy manipulacyjnej to podarowanie mu wielu godzin frajdy a przy tym możliwości rozwijania umiejętności manualnych, kreatywnego i logicznego myślenia. To także wsparcie dla rozwoju sensorycznego i koncentracji, a jednocześnie doskonała okazja do budowania więzi rodzic-dziecko poprzez wspólną zabawę. Tablica manipulacyjna to inwestycja w rozwój i radość dziecka oraz wartościowy dodatek do codziennego życia malucha.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl