
Co daje dzieciom bujanie?
Bujanie może pomóc maluchowi w uspokojeniu się, co może być szczególnie przydatne przy kolce albo trudnościach ze snem. Kołyszące ręce rodzica są nie tylko przytulnym miejscem, ale i strefą bezpieczeństwa, co sprawia, że niemowlęta zasypiają - albo mogą zasypiać ;) - znacznie szybciej. Ale dlaczego tak bardzo dzieci kochają kołysanie? Spokojne, delikatne wprawianie w ruch kojarzą jeszcze z okresu prenatalnego. Nic więc dziwnego, że potrzebują tego także po przyjściu na świat. Bujanie jest dla noworodków źródłem kojącego ruchu i bliskości, które jest im szczególnie potrzebne w początkowym etapie życia. Pomaga im to w adaptacji do nowego, nieznanego środowiska. Delikatne ruchy podczas bujania i kołysania mogą także dostarczać impulsy pobudzające zmysły dziecka. Dźwięki, zapachy i ciepło rodzica to nie tylko przyjemne, ale i bogate doświadczenia sensoryczne. To też chwile, które budują bardzo bliskie więzi.
Na kolejnych etapach bujanie i kołysanie to forma treningu dla zmysłów i koordynacji ruchowej. Maluchy uczą się kontrolować swoje ciało, utrzymywać równowagę i reagować na zmieniające się warunki. Przy takim treningu kilkuletnie maluchy mają także dobrą zabawę!
Czy bujanie może szkodzić?
Bujanie malutkiego dziecka to piękna forma bliskości i relaksu dla maluszka, ale wymaga także szczególnej uwagi i ostrożności. Organizm malucha jest bardzo wrażliwy i w ciągłym rozwoju - warto o tym pamiętać. Maluszka więc nie bujamy zbyt energicznie, zwłaszcza w ruchu góra-dół. Podobnie jest z kołysaniem i bujaniem w wózku. Ruch wykonany delikatnie i spokojnie jest zdecydowanie bezpieczniejszy - dbamy też o kręgosłup dziecka. Kolejna ważna rzecz jest taka, że dzieci się do tego nie przyzwyczajają. Pomyśl ile razy usłyszałaś lub usłyszałeś" "nie noś tyle, bo przyzwyczaisz". Choć słyszymy to na szczęście już coraz rzadziej, to wciąż można dostać takie "miłe" i nieproszone rady. A tak na logikę... Czy jeżeli ktoś powie, że dzieci przyzwyczajają się do przytulania to przestajemy je przytulać? Przecież to brzmi absurdalnie. Kołysanie czy bujanie też nie są czymś, do czego dzieci stają się uzależnione w negatywny sposób. Wręcz przeciwnie, dostarcza maluchowi poczucie komfortu. Kołysanie jest naturalnym odruchem u niemowląt i małych dzieci. Bujanie przywodzi dziecku na myśl te ruchy, które doświadczało jeszcze w łonie matki. Dlatego niemowlęta często kołyszą się, gdy są niespokojne, ponieważ to działanie przypomina im o poczuciu bezpieczeństwa, jakie mieli w brzuchu matki. Coraz starsze maluchy oczywiście - potrzebują również okresów spokoju i samodzielności. Dlatego ostatecznie, to my rodzice dostosowujemy się do potrzeb swoich dzieci i reagujemy w odpowiedni sposób, aby zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo.
Kiedy ramiona zaraz odpadną - pora na dobry bujak!
Co by jednak nie mówić! Ciągłe noszenie malca może sprawiać, że czasem masz wrażenie, że Twoje ramiona zaraz wylecą z "zawiasów". Jako rodzice znamy to aż nazbyt dobrze ;) Na szczęście istnieją bujaki dla dzieci, które odciążają zmęczone ręce i kręgosłupy rodziców. Dla niemowlaka, bujak może stanowić przytulne miejsce do odpoczynku i spania. Dla kilkuletnich maluchów, bujak to też trochę zabawka. Dwie pieczenie na jednym ogniu - odpoczynek z zabawą!
Podczas wyboru bujaka dla swojego dziecka istnieje kilka kluczowych czynników, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim, upewnij się, że bujak jest stabilny i bezpieczny dla Twojej pociechy. Materiały użyte do produkcji bujaka powinny być także nietoksyczne i przyjazne dla skóry dziecka. Zwróć uwagę czy bujak, który zamierzasz zakupić, ma jakieś ograniczenia wiekowe. Wiadomo, że trzeba też zwrócić uwagę na to, żeby rozważany bujak nie był zbyt mały dla maleństwa. Nikt nie lubi się gnieść w zbyt małym łóżku ;) Aktualnie wiele bujaków jest jednak projektowanych tak, aby służyć przez wiele miesięcy lub nawet lat. Dlatego w haniwood postawiliśmy właśnie na takie drewniane bujaki. Stanowią jednocześnie przytulne miejsce do snu i odpoczynku i super element pokoju zabaw dla dzieci. Drewniane bujaki, które my wybraliśmy zapewniają skrzatom też niezwykle kreatywną zabawę. Ale po kolei :)
Bujaki dla dzieci od Good Wood
Za co my pokochaliśmy bujaki od Good Wood? Za to, że są niezwykle funkcjonalne. A raczej powinniśmy napisać: wielofunkcyjne. Przedział wiekowy na ich użytkowane jest w sumie dość szeroki - mogą z nich korzystać niemowlęta i starsze dzieci. Mogą być kołyską, elementem domowego placu zabaw, stolikiem do malowania czy nauki albo bazą do stojaka edukacyjnego dla niemowląt. Użyj poduchy a w takim bujaku dziecko na pewno znajdzie odrobinę spokoju, a poprzez płynne kołysanie -może nawet snu. Zresztą wcale nie musi spać! Może obserwować Cię przy codziennych czynnościach, leżąc wygodnie w bezpiecznym i stabilnym miejscu. Łapiecie już dokąd zmierzamy? Te drewniane bujaki mogą zagwarantować naszym starszym pociechom wielogodzinną rozrywkę, tym mniejszym strefę bezpieczeństwa a nam - odpoczynek, kiedy czujemy że nasze ramiona zaraz odpadną od ciągłego noszenia malca ;)
To też takie bujaki, które sprawdzą się w pokoju dziecięcym aranżowanym w duchu Montessori (a o Montessori pisaliśmy trochę więcej tutaj, jeżeli masz teraz więcej czasu, to zachęcamy Cię do lektury). Starsze dzieci mogą samodzielnie rozkładać elementy poszczególnego bujaka Montessori, kierując się tym, czy potrzebują miejsca do zabawy, odpoczynku albo może miejsca na stworzenie nowego dzieła sztuki. Bujaki drewniane Montessori od Good Wood posiadają funkcję rozwijającą samodzielność naszych pociech. Jeżeli posiadasz starsze dziecko to wspólnie możecie zdecydować co wybierzecie. Zestaw kapitana, taternika albo alpinisty? A może coś bardziej rozbudowanego? Rzućcie okiem na zestaw inżyniera i architekta. Taki zestaw to taka trochę duża zabawka, która dopiero pobudza kreatywność i pobudza wyobraźnię małego odkrywcy!
Dobra zabawa, ale i bezpieczeństwo!
To co jest niezwykle ważne i co przyciągnęło też naszą uwagę, to bezpieczeństwo bujaków Good Wood. Jako rodzice sami zawsze myślimy o tym w pierwszej kolejności. Krawędzie bujaków są zaokrąglone, powierzchnie płaskie a płozy wyprofilowane. W trakcie zabawy taki bujak nie ma szans na przewrócenie się. Odpowiednio zostały także zaprojektowane szczebelki - ich odległości od siebie sprawiają, że nie utknie w nich nóżka bądź rączka naszej pociechy.
Bujak Montessori dla całej rodziny?
Ośmielimy się napisać, że bujak dla dziecka może odpowiadać nie tylko na jego potrzeby, ale w zasadzie na potrzeby całej rodziny. W bujaku dziecko do pierwszego roku życia może bezpiecznie odpoczywać i obserwować domowników, później może go traktować niejako zabawkę. Taką, która pobudza kreatywność, pobudza kreatywność gwarantując kreatywną zabawę. Drewniany bujak od Good Wood może być nawet elementem domowego placu zabaw dla rodzeństwa, które dzieli razem przestrzeń. Rodzice zyskują chwilę wytchnienia, odpoczynek dla zmęczonych ramion i przestrzeń, na zajęcie się domowymi obowiązkami, nie spuszczając z pola widzenia swojej pociechy. W naszej ocenie - zdecydowany win-win!