Rozwój przez zabawę - mamo, tato! Poznajcie fajne zabawy sensoryczne 0
Rozwój przez zabawę - mamo, tato! Poznajcie fajne zabawy sensoryczne

Rozwój sensoryczny to kluczowy element na wczesnym etapie Twojego maluszka. To proces, w którym uczy się jak działa jego otoczenie oraz jak odbierać różne bodźce za pomocą swoich zmysłów. To też proces, który będzie wpływał na jego radość z odkrywania świata. Dziś pokażemy Ci jakie zabawy sensoryczne możesz zaplanować dla swojego dziecka, aby wesprzeć jego rozwój. Pokażemy Ci nie tylko zabawki sensoryczne, ale takie zabawy, które możesz przygotować samodzielnie! Zabawy sensoryczne dostarczają dzieciom radość, pomagają w kształtowaniu ich umiejętności poznawczych, społecznych i emocjonalnych. W tym artykule omówimy najfajniejsze zabawy sensoryczne dla dzieci oraz to, jak wpływają one na rozwój sensoryczny.

 

 

 

Rozwój integracji sensorycznej

Rozwój sensoryczny to w sumie fascynujący proces. Kształtuje nasze dzieci. Kształtuje ich różne zmysły – zmysł dotyku czy węchu. To dzięki nim poznają świat, uczą się kontrolować swoje ciała i radzić sobie z emocjami. Zabawy sensoryczne są kluczem do rozwoju tych umiejętności. Dziecko może je ćwiczyć poprzez zabawę. Oprócz rozwoju zmysłów dziecka, zabawy sensoryczne pomagają mu rozwijać swoją koordynację ruchową. Poprzez eksplorację różnych tekstur, kształtów i wielkości, dziecko uczy się kontrolować swoje ciało i precyzyjnie manipulować przedmiotami. Zabawy angażujące różne zmysły aktywują wiele obszarów mózgu dziecka, co pomaga w budowaniu połączeń neuronów. To sprzyja rozwojowi myślenia abstrakcyjnego i logicznego. Zabawy sensoryczne pozwalają dzieciom również wyrażać swoje emocje. To świetny sposób na radzenie sobie z stresem i napięciem. Jak widzisz, naprawdę warto organizować zabawy wspierające integrację sensoryczną i cieszyć się z dzieckiem tą niezwykłą podróżą przez świat pełen zmysłów :)

Zabawy sensoryczne w domu

Zabawy sensoryczne oczywiście mogą być organizowane wszędzie - Twoje dziecko może mieć je w swoim przedszkolu, możecie zorganizować je na dworze oraz w ukochanym domu i pokoju dziecka. Razem z Twoją pociechą możecie używać zabawek sensorycznych albo pobawić się trochę w DIY :) Ale po kolei!

Zabawki sensoryczne

Te duże piłki sensoryczne nie tylko zapewnią sensoryczne doznania, ale pomogą w nauce kolorów, liczenia albo nawet - poznawania praw fizyki. Z wykorzystaniem tych piłek możesz wytłumaczyć swojemu małemu odkrywcy chociażby jak działa grawitacja. Rubbabu ma jeszcze mniejsze piłki. Dziecko może nimi rzucać, toczyć, kozłować, celować w różne cele, a nawet delikatnie masować ciało - dłonie i stopy. To właściwie uniwersalne narzędzie do eksploracji. Piłki Rubbabu w ogóle są absolutnie godne uwagi. Żywe kolory piłek to nie zasługa sztucznych barwników a tych naturalnych - użyte zostały tutaj atestowane barwniki spożywcze. Oprócz tego, że do ich wybarwienia zostały użyte naturalne składniki, to same też są z naturalnego surowca - kauczuku. Kauczuk sprawia, że piłki są hipoalergiczne, biodegradowalne i mają właściwości antybakteryjne.

Inną zabawką wspomagającą rozwój dzieci - także od Rubbabu - jest gra zręcznościowa obręcze. Na czym polega? Trzeba trafić obręczą do celu! To taka prosta zabawka a kształtuje u dziecka wyczucie odległości, równowagę, koordynację, poczucie własnego ciała, motorykę małą oraz dużą, spostrzegawczość oraz precyzję.

 

Najprostsze zabawy sensoryczne - przygotujcie je sami!

Organizowanie takich zabaw oczywiście będzie przekładało się na harmonijny rozwój dziecka, rozwój zmysłów i percepcji dziecka, ale przy tym zapewni Wam wspólną świetną zabawę. Zabawa z dzieckiem to wspólny czas z Twoją pociechą, w którym razem eksplorujecie różne kształty, faktury, konsystencje czy nawet zapachy. I pogłębiacie więź między sobą. Pomyśl o wszystkich wspomnieniach jakie razem zbudujecie i będziecie rozmawiać o nich za kilka czy kilkanaście lat.

  • Malowanie rączkami: ubrudźcie się trochę! Zabawy plastyczne nigdy nie należały do najczystszych ;) Przygotuj bezpieczne dla Twojego dziecka farby w różnych kolorach i duży papier. Dziecko może zanurzyć palce w farbie i tworzyć swoje pierwsze dzieła sztuki, a przy okazji eksperymentować z różnymi fakturami. To świetna zabawa stymulująca zmysł dotyku dziecka.

  • Piasek kinetyczny: zmysł dotyku stymuluje również zabawa z piaskiem kinetycznym. Która jest chyba najpopularniejszą zabawą sensoryczną. Piasek jest plastyczny, dzięki czemu dziecko może pobudzić swoją wyobraźnię i tworzyć różne kształty.

  • Pudło rozmaitości: to kolejna zabawa dotykowa! W pudełku umieść w nim różne materiały i obiekty o różnych kształtach i fakturach. Mogą być to piłki, drewniane klocki w kształcie geometrycznych figur, kamienie czy nawet produkty spożywcze. Dziecko może wyciągać te skarby z pudełka i badać je swoimi rączkami.

  • Suchy makaron: czas na zabawę w kuchni! Suchy makaron to fajny produkt, który można przesypywać z naczynia do naczynia. Możesz też przygotować makarony o różnych kształtach i kolorach i kilka różnych kubków lub małych misek. Dziecko może sortować makaron do odpowiednich naczyń.

  • Zbudujcie tor przeszkód: w domyśle - ścieżkę sensoryczną ;) Taka ścieżka nie tylko rozwija zmysły, ale i wpływa na rozwój zdolności motorycznych dziecka. Możecie skorzystać też ze ścieżki sensorycznej, którą wybraliśmy haniwood.

  • Poszukiwacze smaków: kuchenne zabawy sensoryczne stymulujące także zmysł smaku, są niezwykle przyjemne. I super proste do ogarnięcia. Przygotuj miseczkę z owocami, jogurt z różnymi dodatkami, czy chociażby zestaw z różnymi smakowymi herbatkami. Niech dziecko eksperymentuje ze smakami!

  • Plastelina i masa solna albo domowa ciastolina: coś dla małej motoryki! Dziecko może tworzyć różne kształty i figurki z ciastoliny, co doskonale rozwija motorykę małą i kreatywność. Możecie układać litery i cyfry, ucząc jednocześnie podstaw edukacyjnych. Zabawa z plasteliną i masą solną to także doskonały sposób na relaks i odprężenie.

W zasadzie to co ogranicza Cię przed przygotowywaniem innych zabaw sensorycznych dla dziecka, to Twoja wyobraźnia. No i może produkty, które masz w domu. W domowych zabawach sensorycznych możesz używać wszelkich misek i wiaderek, które świetnie nadają się do sortowania sypkich produktów. Wycinanki, kolorowanki i malowanie z wodą i farbami to świetna zabawa, ale i budowanie wyobraźni malucha i rozwój motoryki małej. Super opcją są także bańki mydlane - to nie tylko frajda, ale także doskonały trening dla wzroku, spostrzegawczości, umiejętności motorycznej i koordynacji ruchowej.

 

Panele sensoryczne w zabawie sensorycznej

Panele sensoryczne to kolejne bardzo dobre narzędzia w rozwoju integracji sensorycznej dziecka. Dostarczają różnorodnych bodźców, dzięki czemu dziecko rozwija zmysły - dotyk, wzrok, słuch, zapach i smak. Pomagają maluchom lepiej rozumieć i odkrywać otaczający świat. Poprzez interakcję z panelami sensorycznymi dzieci rozwijają zręczność rąk i palców. Mogą dotykać różnych faktur, przyciskać guzki i przesuwać elementy, co doskonale wpływa na ich motorykę małą. Dzieci mogą też eksperymentować i tworzyć różne wzory oraz konstrukcje na panelach sensorycznych. To świetna okazja do rozwijania umiejętności myślenia kreatywnego i abstrakcyjnego. Można wykorzystywać zarówno małe i jak i duże panele. Spacer po takich dużych panelach wpływa na planowanie ruchu, motorykę dużą i pamięć przestrzenną.

Platforma sensoryczna

Platforma sensoryczna - np. ta od Cud Wood - to takie narzędzie, które angażuje większość zmysłów dziecka. Pierwsza strona jest gładka i miękka - jak unoszący się dywan. To miejsce do kołysania, bujania i balansowania. Dzięki takim zabawom wzmocnione są mięśnie całego ciała, a mózg dziecka pracuje na pełnych obrotach. To idealne miejsce, aby rozwijać motorykę dużą i zainspirować nasze półkule mózgowe do działania. Druga strona platformy odsłania przed dziećmi świat sensorycznych doznań. To swoiste laboratorium grafomotoryczne, które sprawia, że nauka pisania staje się przyjemnością. Zanim Maluszek zacznie tworzyć pierwsze literki, musi opanować motorykę małą - nauczyć się precyzyjnego ruchu ręki i paluszków. To tutaj, bawiąc się i prowadząc palcem po wyciętych na platformie kształtach, dziecko przygotowuje swoją dłoń do przyszłego pisania. To esencja nauki polisensorycznej, której autorką była Maria Montessori.

Okaż uwagę swojemu maluchowi

Organizowanie zabaw sensorycznych w domu to przede wszystkim okazywanie uwagi swojemu dziecku, jego rozwojowi. To również ważne dla dziecka. Rozwój sensoryczny to czas, gdy maluszek poznaje świat za pomocą swoich zmysłów i odkrywa, jak działa jego otoczenie za pomocą różnych przedmiotów. Dlatego zachęcaj dziecko do zabaw! Zabawy sensoryczne nie tylko dostarczają dzieciom radości, ale także pomagają w rozwijaniu ich umiejętności poznawczych, społecznych i emocjonalnych. Rozwój integracji sensorycznej to także rozwijanie motoryki dużej i małej, budowanie połączeń neuronów w mózgu, rozwijanie myślenia abstrakcyjnego i logicznego oraz wyrażanie emocji. To także doskonały sposób na radzenie sobie z napięciem i stresem. Zabawy sensoryczne można organizować zarówno w domu, jak i na dworze. Istnieje wiele zabawek sensorycznych, które wspierają rozwój dziecka, ale możesz także przygotować zabawy samodzielnie. Zabawy sensoryczne można tworzyć z codziennych przedmiotów i produktów spożywczych. To wspaniała okazja, aby spędzać czas z dzieckiem, eksplorować różne tekstury, kształty, kolory i zapachy oraz budować silne więzi. Piłki sensoryczne, panele sensoryczne, czy platforma sensoryczna to tylko niektóre z pomysłów na zabawy. W haniwood znajdziesz to wszystko.

To nie tylko nauka, to przede wszystkim radość z bycia razem i tworzenia wspólnych wspomnień.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl