
Dla najmłodszych członków naszych rodzin, odkrywanie świata jest prawdziwą przygodą. Żeby odkrywać ten świat kawałek po kawałku, potrzebują rozwijać się zdrowo i harmonijnie. Wymagają więc wsparcia, które jako rodzice oferujemy im bez zastanowienia.
Czasami jednak i my, rodzice, poszukujemy dodatkowych rozwiązań. Takich które z jednej strony pozwolą na właściwy rozwój psychomotoryczny, a z drugiej - zadbają o to, by Maluch miał szansę na wyciszenie i odpoczynek w chwilach przebodźcowania. Rodzicom-poszukiwaczom podpowiadamy: przytulajcie się z dziećmi do puf! Sensorycznych puf.
O co chodzi?
Świadomość własnego ciała
Zacznijmy od początku. I nie o samym przytulaniu będzie dziś mowa, choć oczywiście jest niezwykle ważne. Przytulanie to przecież dotyk. Dzięki sprawnie funkcjonującym zmysłom, możemy odbierać otaczający nas świat. Doskonale wiemy, że oprócz dotyku, istnieją jeszcze cztery najbardziej podstawowe zmysły: wzrok, węch, smak i słuch. Dzięki tym pięciu zmysłom możemy dotykać, rozpoznawać różne rzeczy i ludzi, widzieć setki obrazów, słyszeć dźwięki i muzykę, czuć przyjemne i te mniej przyjemne zapachy oraz smakować potrawy. Istnieją jeszcze dwa bardzo ważne zmysły, które wraz z dotykiem są tzw. bazowymi systemami. Na ich podstawie dojrzewają później wymieniane już zmysły. Mowa o zmysłach proprioreceptywnym i przedsionkowym. W dużym skrócie, propriocepcja to czucie głębokie, który pochodzi z naszych mięśni, stawów i ścięgien. Dzięki niemu możemy precyzyjnie kontrolować nasze ruchy, nawet gdy nie widzimy. Zmysł przedsionkowy, czyli zmysł równowagi, informuje nas, gdzie znajduje się nasze ciało w przestrzeni i pomaga w utrzymaniu równowagi oraz koordynacji ruchowej. Te dwa systemy działają razem, wpływając na nasze zdolności ruchowe, orientację i świadomość własnego ciała. Integracja sensoryczna jest więc procesem, w którym mózg przetwarza informacje pochodzące ze zmysłów, aby stworzyć obraz otaczającego nas świata. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować nasze ciało, zachowania i emocje.
Neuroplastyczność mózgu
Tkanka nerwowa, budująca nasz mózg, posiada zdolność do tworzenia nowych połączeń nerwowych, samonaprawy, zmienności oraz uczenia się. W dużym uproszczeniu, neuroplastyczność to zdolność mózgu do przekształcania swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia oraz naukę. Oznacza to, że mózg jest elastyczny i może dostosowywać się do nowych sytuacji, uczyć się nowych umiejętności i regenerować po uszkodzeniach. To właśnie na neuroplastyczności mózgu bazuje Terapia Integracji Sensorycznej. Mózg można nauczyć właściwego zarządzania bodźcami, które docierają do organizmu i właściwej na nie reakcji. Dobrym wsparciem są tutaj również wszelkie zabawy sensoryczne oraz obiekty sensoryczne. Pomagają one w rozwijaniu zmysłów, świadomości ciała oraz kontrolowaniu emocji.
Niezwykłe obiekty sensoryczne
Iza i Tomek z Intibag tworzą obiekty sensoryczne, które korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne, zdrowie emocjonalne, zdrowie fizyczne i relacje interpersonalne. Wierzą, że każdy człowiek ma w sobie potencjał do budowania pozytywnych emocji i tworzenia twórczych relacji z innymi. Aby to osiągnąć, potrzebuje narzędzi, które pomogą mu rozwijać ten potencjał. Ich poduchy, pufy sensoryczne i worki sensoryczne są więc dostosowane do potrzeb dzieci, młodzieży i dorosłych.
Nie zostały stworzone pod wpływem chwili. Sensoryczne obiekty Intibag to wynik wieloletnich badań, opierających się na eksperckiej wiedzy i doświadczeniach fizjoterapeutów. Obecnie firma pracuje nad procesem uzyskania patentu na swoje worki i pufy sensoryczne a na co dzień - współpracuje z organizacjami, które pomagają dzieciom i dorosłym dotkniętym autyzmem.
Pufa do siedzenia?
Aż chce się powiedzieć - raczej do tańca i do różańca! Do czego służą i jak je wykorzystać? Na pufach sensorycznych można siedzieć, leżeć, można się do nich przytulać, można wykorzystać je w zabawie lub w chwili na relaks. Sensoryczne pufy wpływają korzystnie na kondycję fizyczną, pomagają w kontrolowaniu emocji, stymulują zmysł dotyku i wpływają na poprawę czucia głębokiego. Pełnią rolę narzędzia do pracy nad poczuciem własnej wartości i świadomości własnego ciała. Stanowią także element kreatywnej zabawy w przestrzeni domowej. Swoje zastosowanie znajdą jednak nie tylko w domu. Sensoryczne pufy przeznaczone są także do gabinetów terapeutyczno-diagnostycznych, poradni psychologicznych, szkół i przedszkoli oraz bawialni Montessori. Wykorzystanie puf sensorycznych Intibag ma bowiem swoje miejsce w terapiach wspomagających, takich jak Terapia Integracji Sensorycznej. Taką rolę spełnia m.in. pufa Living Bag, która poprawia integrację sensoryczną poprzez rehabilitację zabawową. Pufa dopasowuje się, masując dokładnie całe ciało dziecka (masaż obciążeniowy), poprawia czucie głębokie, rozwija zmysł równowagi oraz koordynację wzrokowo ruchową.
Rozwój dzieci - jak wykorzystać sensoryczne pufy?
Pufy sensoryczne zachęcają dzieci do kreatywnej zabawy. Mogą być wykorzystywane do budowania schronień, układania tras, czy nawet do organizowania przyjacielskich spotkań. Same zabawy ruchowe z sensorycznymi pufami przynoszą oczywiście jeszcze więcej korzyści. Skakanie na nich może pomóc w rozwijaniu umiejętności motorycznych u Maluchów. Takie ćwiczenia - połączone ze świetną zabawą - mogą poprawić równowagę, koordynację i siłę mięśni, a więc zadbać o zdrowie fizyczne. Sensoryczne pufy często mają też różne tekstury i materiały, co pomaga w stymulowaniu zmysłu dotyku u dzieci. Mogą więc eksplorować różne powierzchnie, co rozwija ich zdolność do rozróżniania i analizowania różnych wrażeń sensorycznych. Sensoryczne pufy dla dzieci mogą pomóc im lepiej zrozumieć swoje ciało i zmysły. Mogą dowiedzieć się, jakie bodźce są dla nich przyjemne lub nieprzyjemne, co może zwiększyć ich czucie własnego ciała. Obiekty biorą także udział w emocjonalnym rozwoju dziecka. Dobrze sprawdzą się przy nauce samoregulacji emocji oraz przy relaksacji. Dzieci mogą na nich uspokajać się, odprężać i przytulać do nich, co może pomóc im w radzeniu sobie ze stresem i emocjami. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w chwilach, gdy dziecko czuje się przemęczone zbyt dużą ilością bodźców, jakie napływają z zewnątrz.
Jeżeli podoba Ci się zdjęcie, które właśnie widzisz obok tekstu, to wykorzystamy ten moment, żeby skierować Twoją uwagę na Morphing Bag. To taki zmiennokształtny obiekt, który dopasuje się do kształtu ciała Twojej pociechy. Wspomaga on kształtowanie i rozwijanie wielu aspektów, takich jak motoryka duża, zmysł równowagi, koordynacja wzrokowo-ruchowa, świadomość ciała czy szybkość w orientacji przestrzennej i zdolność reakcji. Według Intibag, Morphing Bag sprawdzi się także jako element do stworzenia ścieżki sensorycznej albo toru przeszkód. W sumie, jest "pufowym" kompanem w nauce i zabawie, ale jednocześnie obiektem sensorycznym, który zapewnia Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawstwa oraz możliwość zdrowego wyładowania emocji. Zerknij też na Human Bag, bo jak sama nazwa wskazuje... trochę przypomina człowieka (to ten z pierwszego zdjęcia w tym wpisie), dlatego super się go przytula! Świetnie dociąża też ciało, co pozwala na stymulację sensoryczną czucia głębokiego.
Chwila dla dorosłego
O tym już wspomnieliśmy. Iza i Tomek swoimi sensorycznymi pomocami wspierają nie tylko dzieci. Tworzą też duże pufy sensoryczne przeznaczone dla dorosłych poszukujących chwili wytchnienia i odpoczynku. Pufy sensoryczne sprawdzą się w masażu obciążeniowym i przyniosą ukojenie dla zmęczonych głów i przeciążonych karków. Do masażu obciążeniowego dla dorosłych, my polecamy pufę sensoryczną Rolling Bag w rozmiarze basic. Nawet 3-minutowy masaż pozwala na rozluźnienie mięśni, regulowanie emocji i wyciszenie negatywnych emocji. Z kolei do rozluźniania obszaru miednicy lub dolnych partii kręgosłupa sprawdzi się duży Human Bag.
Bezpieczeństwo sensorycznej pufy
Czy sensoryczne pufy są bezpieczne? Odpowiedź jest prosta - tak. Każdy produkt powstał w odniesieniu do fachowej wiedzy oraz doświadczeń terapeutów i fizjoterapeutów. Wszystkie rodzaje sensorycznych puf firmy Intibag są także zgodne z postanowieniami Dyrektywy Rady 93/42/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. dotyczącej wyrobów medycznych kategorii I oraz ustawą z dnia 20 maja 2010 o wyrobach medycznych. Obiekty sensoryczne są obłe, miękkie, zaokrąglone i pozbawione wszelkich szwów. Tkaniny sensorycznych puf są przyjazne dla ciała i skóry. Pufy nie posiadają guzików ani zamków, które powodowałyby dyskomfort w trakcie użytkowania. Sensoryczne obiekty Intibag są nie tylko bezpieczne dla ciała, ale także doskonale dopasowują się do jego kształtu. Kształtowanie sensorycznych puf możliwe jest dzięki ich wypełnieniu - naturalnej gryczanej łuski, przyjaznej dla alergików.
Dekoracyjny aspekt pufy sensorycznej
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o aspekcie estetycznym, który pufy Intibag spełniają w 100% :) Minimalizm - to to, co szczególnie wyróżnia obiekty Intibag. W sypialni sensoryczna pufa może być umieszczana niedaleko okna, jako przytulne miejsce do czytania. Może też ożywiać salon, zwłaszcza jeżeli urządzony jest w stonowanych kolorach. Albo jeszcze bardziej urozmaicić przestrzeń Twojej pociechy! Dzieci uwielbiają różnorodność kształtów i kolorów. Tutaj sprawdzą się kolorowe pufy sensoryczne, np. wspominana już sensoryczna pufa Rolling albo Living Bag.
Słowem zakończenia
Sensoryczne pufy Intibag to nie tylko narzędzia do terapii i nauki. To w zasadzie kawałek miłości i troski, który wnosi się do naszych domów. Bo Intibag to więcej niż firma - to misja. Misja tworzenia obiektów, które nie tylko zadbają o zdrowie, ale i relacje międzyludzkie.