Praca w domu vs. dobrze zorganizowana przestrzeń. 0
Praca w domu vs. dobrze zorganizowana przestrzeń.

Praca w domu – jak zorganizować przestrzeń domowego biura?

Trzy ostanie minione lata postawiły nas wszystkich w obliczu ogromnego wyzwania, jakim była pandemia koronawirusa, wpływająca na nasze nawyki, relacje w rodzinach oraz wśród znajomych, wywracając dotychczasowy świat zupełnie do góry nogami. Cała ta sytuacja związana z domową izolacją i ograniczeniem podróży miała ogromny wpływ także na dotychczasowy sposób naszej pracy. Wszędzie tam, gdzie tylko to było możliwe, zarządzono pracę zdalną w trybie home office. Z początku wydawało nam się, że zmiany te potrwają może maksymalnie do kilku tygodni. Tymczasem mamy rok 2023, pandemia została w dużej mierze opanowana, a mimo to wielu z nas w dalszym ciągu pozostało i zapewne pozostanie już na dłużej, przy pracy zdalnej. Okazało się, że wiele rodzajów pracy, takich jak copywriting, korekta lub tłumaczenie tekstów, księgowość, prowadzenie sklepów online, programowanie, grafika, dziennikarstwo i wiele innych z powodzeniem da się wykonywać w domowym zaciszu. Na pozostanie przy pracy w domu zdecydowałam się również ja, rezygnując z wcześniej wynajmowanego biura.

Praca zdalna może przynieść nam masę korzyści – nie tracimy ani czasu, ani pieniędzy na dojazdy. Co więcej – ograniczone korzystanie z samochodu czy komunikacji miejskiej przynosi również wartość w wymiarze ekologicznym. Poza tym pracujemy w dobrze znanym, przyjaznym środowisku, w miejscu, w którym czujemy się najbardziej swobodnie. Z drugiej jednak strony, jak wszystko inne, home office to także różnego rodzaju wyzwania. Jak na przykład wówczas, kiedy mamy w domu przeziębionego przedszkolaka, który ze zdwojoną siłą wymaga od pracującej mamy lub taty jeszcze większej uwagi niż zazwyczaj. W takim dniu często o produktywnej, wymagającej skupienia pracy, czy o zebraniu informacji i materiałów do przygotowania rzetelnego tekstu jak ma to miejsce w przypadku copywritingu, można zapomnieć. Kolejnym wyzwaniem jest także odpowiednie zaaranżowanie biura w domowej przestrzeni.
 

 

Jak przygotować wygodne miejsce do pracy w domu?

Nawet w sytuacji, kiedy do wykorzystania mamy niewielką przestrzeń, naprawdę warto wygospodarować odrobinę miejsca na oddzielne, nawet najmniejsze biurko w wersji slim, które nie zajmie dużo miejsca, a naprawdę pomoże w organizacji pracy. Korzystanie na przykład z wyspy kuchennej, ze stołu w kuchni, czy ustawionego w salonie może okazać się niewygodne, a także wiąże się z koniecznością codziennego rozkładania materiałów i sprzątania ich po skończonej pracy. To także wiszące, nieestetyczne kable ciągnące się za komputerem czy lampką do pracy.

Za biurkiem przemawia jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. Kiedy usiądziemy przy prawdziwym biurku, to również znak dla pozostałych domowników, że jesteśmy aktualnie w trybie home office. Jeśli mamy dzieci, to wówczas Maluszkowi łatwiej jest zrozumieć, że rodzic w danym momencie pracuje i lepiej mu nie przeszkadzać. Z doświadczenia wiem, że kiedy próbuję pracować przy wspólnym dla wszystkich stole, zaraz starsza lub młodsza pociecha dosiada się do mnie, z mnóstwem niecierpiących zwłoki tematów do omówienia:) Dlatego biurko w miejscu pracy to podstawa. Zwłaszcza takie, które ma dodatkową przestrzeń do przechowywania w postaci szuflad lub nadstawki.

 

Organizery ścienne, komody i regały – prosty sposób na doskonałą organizację przestrzeni

Do przechowywania dokumentów, segregatorów czy potrzebnych do pracy materiałów przydadzą  się nowoczesne szafki; regał, bądź pojemna, wygodna drewniana komoda. Zamykane drzwiczki pozwolą ukryć nie zawsze atrakcyjną zawartość, a także zabezpieczyć ją przed ciekawskimi dziećmi. W praktyce utrzymanie porządku na biurku może okazać się niełatwym zadaniem.

Dlatego niezastąpionym i jednocześnie prostym w użyciu narzędziem, które ułatwi nam organizację jest pegboard. To dziurkowana tablica, czyli organizer ścienny nad biurko. Niezaprzeczalnie jego zaletą jest fakt, że nie zajmuje on wiele miejsca, a jednocześnie jest w stanie pomieścić sporo niezbędnych do pracy w domu akcesoriów. Dzięki sprytnie zaprojektowanemu organizerowi ściennemu wszystko będzie uporządkowane i na wyciągnięcie ręki. Z całego serca polecam organizer ścienny pochodzący z manufaktury Rysia Chata, z kolekcji SZARAGI. To produkty z perforowaniami w kształcie litery T, dzięki którym można samodzielnie, według indywidualnych potrzeb zaprojektować układ haczyków, pojemników, półek oraz tacek. Organizery ścienne z tej kolekcji można łączyć w dowolny sposób, osobno dokupując poszczególne elementy. Można wybrać nawet taki ze składanym stolikiem, który sprawdzi się podczas pracy zdalnej w niewielkim mieszkanku. Jego wysokość można dopasować w zależności od tego czy pracujemy na siedząco, czy stojąco.

 

 

Praca z domu, a czas na odpoczynek

Zachowanie równowagi między odpoczynkiem a pracą w sytuacji kiedy codziennie pracujemy w domu może okazać się nie lada wyzwaniem. Czasem też po prostu trudno jest odpocząć, zrelaksować się i przestać choć na chwilę myśleć o pracy, skoro stale przebywamy w miejscu, w którym pracujemy. A przecież każdy nas, nawet jeśli z całego serca uwielbia swoją pracę, potrzebuje całkowitego resetu. Dlatego tak ważne jest to, jakimi przedmiotami otaczamy się na co dzień. Zarówno to, jak wyglądają oraz to, z jakich surowców są wykonane jest bardzo istotne. Zdecydowanie łatwiej będzie nam odpocząć w otoczeniu estetycznych, ładnie zaprojektowanych i wygodnych mebli, które w naszym otoczeniu tworzą harmonijny ład.

Dziś obserwujemy powrót do szlachetnych i naturalnych surowców, jakim jest między innymi drewno. Drewniane meble, na których naturalne słoje tworzą jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny wzór, są obecnie wysoko cenione. Naturalne drewno dostępne w domowym zaciszu na wyciągnięcie ręki oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie, jest bezpieczne dla naszego organizmu i środowiska, tłumi nieprzyjemne dźwięki i ma jedyny w swoim rodzaju zapach, który pomaga nam się wyciszyć i zrelaksować.

 

Teksty przygotpwany przez:

https://piszebolubie.com.pl

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl