Jak działają kołdry obciążeniowe? 0
Jak działają kołdry obciążeniowe?

Wyciszenie ciała oraz umysłu poprzez nacisk – jak działają kołdry obciążeniowe

Sen – regenerujący, wyciszający, odprężający, dodający energii. Któż z nas nie lubi spać? Po długim dniu, pełnym zadań, pracy oraz emocji położenie się do wygodnego, zasłanego puszystymi pierzynami łóżka jest jak nagroda. Często jednak zdarza się, że mimo odczuwania ogromnego zmęczenia, nie możemy zasnąć. Do głowy przychodzi nam coraz więcej myśli, przewracamy się z boku na bok, próbujemy przybrać wygodną pozycję, a mimo to sen nie przychodzi ani zbyt szybko, ani łatwo. Problem ten może dotyczyć nie tylko nas – dorosłych, ale również i naszych dzieci, które przepełnione wrażeniami z mijającego dnia, przejęte zdobywaniem nowych umiejętności, poznawaniem nowych ludzi i miejsc, a także co tu dużo kryć, często przebodźcowane w wyniku korzystania ze smartfonów, telewizorów czy laptopów, także mogą mieć kłopoty z zasypianiem. Wszystkim osobom skarżącym się na problemy ze snem, przemęczonym i zestresowanym coraz częściej zaleca się korzystanie z kołder obciążeniowych.

 

Kołdry obciążeniowe – czym są i w jakim celu się je stosuje?

Tradycyjne kołdry wypełnione pierzem lub włóknem syntetycznym są stosunkowo lekkie. Kołdra dla dorosłego człowieka waży średnio od około 1,5 do 2 kilograma, a w przypadku pościeli dziecięcej jest to około 800 gramów. Natomiast kołdra obciążeniowa może ważyć nawet 14 kilogramów. Czemu aż tyle i w jaki sposób taki ciężar może oddziaływać na nasze ciało?

 

Jeszcze do niedawna kołdry obciążeniowe używane były głównie jako narzędzie służące terapeutom do pracy z dziećmi, pomocniczo w trakcie terapii zaburzeń rozwoju – jak na przykład zaburzenia integracji sensorycznej, ADHD, autyzm, zespół Downa, czy dziecięce porażenie mózgowe. Dziś wiemy, że z terapeutycznych właściwości kołdry sensorycznej, mogą korzystać także osoby bez zdiagnozowanych zaburzeń, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Kołdra sensoryczna dopasowuje się do naszego ciała, wywołując delikatny, równomiernie rozłożony nacisk, dzięki temu, że w całości wypełniona jest nie puchem ani też nie włóknem, a tysiącami mikrokuleczek. Wyobraźmy sobie, że ktoś nas mocno przytula podczas snu, a my czujemy się wówczas spokojni i bezpieczni. Nacisk jaki na nasze ciało wywierają te dosyć ciężkie kuleczki, ma moc terapeutyczną. Stosowanie kołdry obciążeniowej stymuluje układ przedsionkowo-proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie, a to ma ogromny wpływ między innymi na:

  • poprawę świadomości własnego ciała,
  • poprawę koncentracji,
  • wyciszenie, odprężenie,
  • obniżenie napięcia i stresu,
  • zneutralizowanie lęku, uczucie ukojenia,
  • ułatwienie zasypiania,
  • poprawę jakość snu,
  • wprowadzenie organizm w sen głęboki, co sprawia, że rano będziemy czuć się zrelaksowani i wypoczęci.

 

Kiedy stosujemy tego rodzaju kołdrę, odczuwamy silny, lecz jednocześnie przyjemny nacisk, który zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa, a także przynosi zauważalne rozluźnienie spiętego ciała i wyciszenie natłoku myśli.

 

Kto powinien skorzystać z kołdry sensorycznej?

Stosowanie kołdry sensorycznej zalecane jest głównie przez terapeutów, którzy pracują z dziećmi w spektrum autyzmu i z zaburzeniami integracji sensorycznej, jednak z jej terapeutycznej mocy mogą korzystać także dzieci i dorośli skarżący się na bezsenności i trudności z zasypianiem, mający kłopoty z koncentracją, nauką, osoby odczuwające przewlekłe zmęczenie, stres, niepokój, wypalenie zawodowe czy też cierpiący z powodu zespołu niespokojnych nóg. Poprzez docisk, kołdra sensoryczna stymuluje czucie głębokie, co wpływa nie tylko na świadomość panowania i odczuwania własnego ciała, ale też niesie ze sobą wyciszenie zmysłów.

 

Nie tylko na noc – jak i kiedy stasować kołdrę obciążeniową?

Choć mówiąc o kołdrze od razu mamy skojarzenia z nocą i spaniem, z kołdry sensorycznej można korzystać o dowolnej porze dnia. Na przykład po powrocie ze szkoły lub pracy, kiedy bardzo mocno potrzebujemy wyciszenia. Sprawdzi się też wieczorem, podczas relaksu z książką lub w trakcie krótkiej, relaksującej drzemki. Ponieważ używanie kołdry obciążeniowej stymuluje nasz układ nerwowy, zaleca się, aby jej stosowanie rozpocząć od 15 minut dziennie, by z czasem stopniowo wydłużać jej stosowanie do momentu, kiedy będziemy mogli spać pod nią całą noc.

 

Jak prawidłowo dobrać kołdrę sensoryczną?

Są różne rodzaje kołder obciążeniowych. Różnią się one przede wszystkim wagą i rozmiarem – niektóre są przeznaczone dla dzieci, nawet w wieku przedszkolnym, inne dla dorosłych. Najczęstszym wypełnieniem są natomiast szklane mikrokueczki. Kołdra sensoryczna musi być dokładnie dopasowana zarówno do wagi, jak i wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać. To produkt spersonalizowany dla konkretnego użytkownika – kołderka powinna być mniej więcej o 20 cm dłuższa od wzrostu dziecka lub dorosłego, a jej ciężar powinien stanowić około 10-15% masy ciała. Waga kołdry może też być dobrana indywidualnie według zaleceń specjalisty. Choć kołdry obciążeniowe zalecane są dzieciom i dorosłym, trzeba wiedzieć, że istnieje kilka przeciwwskazań do ich stosowania. Nie są one zalecane dzieciom poniżej 2. roku życia, osobom o obniżonym napięciu mięśniowym, jak również w przypadku zdiagnozowanej osteoporozy, czy wady postawy.
 

Wybierając kołdrę sensoryczną (nazywaną też kołdrą grawitacyjną) powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby była ona wykonana z naturalnych materiałów, jak 100% wysokogatunkowej bawełny, a także by produkt miał specjalne przeszycia, dzięki którym umieszczone wewnątrz mikroluleczki rozkładały się równomiernie. Zachęcamy aby, wybrana kołdra obciążeniowa dla dzieci nie tylko była wykonana z przyjemnego w dotyku materiału, ale też przy okazji cieszyła oczy pięknym wzornictwem – jak na przykład kołdra sensoryczna w leśne zwierzątka, króliczki czy liski. Ciekawy design sprawi maluszkowi radość, a przy okazji taka kołderka zupełnie nie wygląda jak narzędzie terapeutyczne i z łatwością wkomponuje się w wystrój dziecięcego pokoju.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl