Fenomen winyli – jak przechowywać czarne płyty?
Jeszcze całkiem niedawno mogło wydawać się, że płyty winylowe bezpowrotnie znikną ze sklepów muzycznych i naszych domów, kiedy to z końcem lat 80. XX wieku wytwórnie przestały produkować charakterystyczne, tradycyjne czarne krążki. Zostały one wyparte najpierw przez płyty CD, na których zapis dźwięku bazował na cyfrowej technologii i laserowym odczycie, a następnie przez pliki audio, dostępne bezpośrednio z naszych smartfonów, laptopów dzięki platformom streamingowym. Tymczasem płyty winylowe przeżywają dziś wielki powrót, a koneserzy muzyki przekonują, że to właśnie one są najlepszymi nośnikami dźwięku - autentycznego, ciepłego i nieprzekłamanego w wyniku cyfrowej obróbki.
Płyty winylowe mogą służyć nam i kolejnym pokoleniom
To co urzeka w kolekcjonowaniu winyli – oprócz oczywiście zachwytu nad niepowtarzalną jakością dźwięku – jest sam fakt kolekcjonowania, a także rytuał dbania o płyty. Audiofilom przyjemność sprawia zdobywanie nowych perełek i przechowywanie ich w taki sposób, aby mogły służyć przyszłym pokoleniom, przekazując ze sobą historię. Wiąże się z tym również element estetyczny, gdyż zarówno same płyty wizualnie dobrze się prezentują, a i ich okładki bardzo często zachwycają grafiką. Warto je więc odpowiednio wyeksponować, zamiast ukrywać gdzieś na dnie szuflady.
Jak przechowywać czarne płyty? Regał na winyle
Wyjątkowa kolekcja jaką niewątpliwie jest zbiór winyli, jak również sam odtwarzacz płyt winylowych powinny znaleźć swoje specjalne, dobrze wyeksponowane miejsce w salonie. Dlatego z ogromną przyjemnością chcielibyśmy przedstawić Ci kilka nietuzinkowych mebli pochodzących z polskich, lokalnych manufaktur. Mebli, które są zaprojektowane specjalnie z myślą o kolekcjonerach płyt analogowych. Mebli wykonanych ręcznie, z pięknego, solidnego drewna. Ponieważ nie są to sprzęty pochodzące z masowej produkcji, ich design jest niepowtarzalny, a surowce co szczególnie dla nas ważne – wyłącznie ekologiczne, przyjazne zarówno człowiekowi, jak i środowisku naturalnemu.
Pierwszą propozycją jest komoda na płyty winylowe z manufaktury Smating, wykonana z wysokiej jakości sklejki brzozowej o wyjątkowym, ręcznie szlifowanym, barwionym i woskowanym blacie. Ten regał na winyle opiera się na mocnej, solidnej stalowej konstrukcji. Oprócz tego, że z łatwością pomieści gramofon na płyty winylowe, zaprojektowane półki na winyle pozwolą w bardzo estetyczny sposób zaprezentować kolekcję. Projekt wyróżnia się ze względu na delikatnie, pionowe zdobienia, jakie ma ta komoda. Frezowane fronty nadają jej unikatowego charakteru.
Innym ciekawym projektem charakteryzującym się świetnym designem jest szafka na płyty winylowe od polskiej, rodzinnej firmy Minko. Jest ona funkcjonalna, składa się z wielu pojemnych półek. Te wkomponowane w mebel pionowe półki na płyty winylowe eksponują kolekcję jak prawdziwe dzieło sztuki, a półki poziome z łatwością pomieszczą adapter na płyty winylowe. Mimo tak dużej pojemności szafka wygląda lekko i elegancko, w żaden sposób nie przytłacza swoimi gabarytami. Piękny drewniany korpus opiera się na wysokich, stalowych nóżkach. Jest to projekt ponadczasowy, który sprawdzi się we wnętrzach zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a także w stylistyce loftowej, doskonale eksponując zbiór każdego kolekcjonera płyt winylowych.
Jeśli natomiast szukasz regału na winyle z zamykanymi frontami, tu doskonale sprawdzi się komoda z lamelami. To zupełnie niezwykły projekt, niepowtarzalny i nietuzinkowy, zwracający uwagę pionowymi, drewnianymi listewkami, które zdobią cały przód komody. Jednocześnie takie rozwiązanie częściowo ukrywa znajdujące się w niej przedmioty, przy zapewnieniu im odpowiedniej wentylacji, gwarantując tym samym bezpieczne przechowywanie z dala od światła czy wilgoci.
Drewniane meble z polskich manufaktur – wysoka jakość, funkcjonalność i niepowtarzalność
Komody na płyty winylowe warto docenić nie tylko z punktu widzenia miłośnika muzyki, zachwycając się możliwością wygodnego przechowywania kolekcji czarnych płyt, ale również ze względu na walory estetyczne tych mebli. Ważny jest również fakt, że otoczeni produktami z prawdziwego drewna, wprowadzimy do najbliższego otoczenia choć odrobinę natury. Szczególnie dziś, kiedy wielu z nas pracuje zdalnie, bardzo ważne jest to, jakimi przedmiotami wypełniamy domową przestrzeń. Na nasze samopoczucie ma wpływ ich wygląd – lepiej czujemy się, kiedy są to przedmioty po prostu ładne, a ich projekt cieszy nasze oczy. Bez wątpienia znaczenie ma również surowiec, z którego są wykonane. Drewno ma nieoceniony wpływ na nasze ciało i umysł:
- jest materiałem ekologicznym, bezpiecznym, dającym poczucie harmonii,
- nadaje wnętrzu wrażenie ciepła, przytulności i bezpieczeństwa,
- dzięki zawartym w drewnie olejkom eterycznym oddaje ono wnętrzu przepiękny, kojący zapach, który relaksuje i odpręża,
- tłumi wszystkie nieprzyjemne dźwięki, poprawiają akustykę pomieszczenia,
- buduje w we wnętrzach charakterystyczny klimat, niepowtarzalny, wyjątkowy nastrój.
Polskie wzornictwo i wspaniałe projekty wychodzące z rodzinnym manufaktur to przede wszystkim jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny design, którego nie znajdziemy w popularnych sieciówkach, w których króluje masowa produkcja. Ręcznie wykonane przy użyciu naturalnych surowców meble doskonale wpisują się w ekologiczne trendy, a także bliską naszemu sercu tematykę zero waste.