Kołdry i koce obciążeniowe – dla dzieci i dorosłych
Tradycyjne kołdry, które większość z nas ma w swoich domach wypełniane są puchem, pierzem bądź włóknem syntetycznym. Wspólną cechą tych kołder jest to, że są one stosunkowo lekkie. Ich waga wynosi zazwyczaj około 1,5 kilograma w przypadku kołdry dla dorosłych oraz poniżej kilograma w przypadku pościeli dziecięcej. Natomiast waga kołdry obciążeniowej może dochodzić nawet do 14 kg. Do niedawna kołdry obciążeniowe służyły przede wszystkim terapeutom do pracy z dziećmi, jako narzędzie pomocne w terapii zaburzeń rozwoju – na przykład zaburzeń integracji sensorycznej, autyzmie, dziecięcym porażeniu mózgowemu czy ADHD. Jednak z jej terapeutycznej mocy mogą skorzystać również dzieci bez zdiagnozowanych zaburzeń, a także dorośli. W jakim celu stosuje się koc lub kołdrę obciążeniową i jak one działają?
W jaki sposób działa kołdra obciążeniowa?
Jako wypełnienie kołdry obciążeniowej dla dzieci zazwyczaj stosuje się szklane mikrokuleczki. Wówczas dopasowuje się ona do naszego ciała, wywołując delikatny, równomiernie rozłożony nacisk. To właśnie temu uczuciu przypisuję się największą, terapeutyczną moc – to tak jakby ktoś przytulał nas w trakcie snu czy odpoczynku. Zyskujemy wówczas poczucie bezpieczeństwa, ale nie tylko.
Stosowanie kołdry bądź koca obciążeniowego jako formy nacisku, stymuluje układ przedsionkowo-proprioceptywny odpowiadający za czucie głębokie, co wpływa na poprawę świadomości własnego ciała, usprawnia koncentrację, ułatwia skupienie, a przy okazji wycisza, odpręża i odstresowuje.
Wywołując nacisk na mięśnie, kołdra obciążeniowa, a także koc obciążeniowy między innymi:
- pomagają obniżyć napięcie i stres,
- neutralizują lęki, przynosząc ukojenie,
- ułatwiają zasypianie, poprawiając jakość snu, wprowadzając organizm w poziom snu głębokiego, dzięki czemu rano czujemy się zrelaksowani i wypoczęci.
Jak optymalnie dopasować kołdrę obciążeniową?
Kołdra obciążeniowa (nazywana także kołdrą sensoryczną) jako produkt terapeutyczny, jest przeznaczona dla konkretnego użytkownika – indywidualnie dobrana do potrzeb dziecka, jego wagi i wzrostu – powinna być około 20 cm dłuższa od dziecka, a jej ciężar stanowić 10-15% masy jego ciała, czyli całkiem sporo. Może być również dobrana według zaleceń specjalisty.
W jakim celu stosuje się kołdrę sensoryczną i koc obciążeniowy?
Obciążenie kocem lub kołdrą korzystnie wpływa na układ proprioceptywny. Czucie głębokie jest wówczas stymulowane poprzez docisk. Ma to wpływ na świadomość panowania i odczuwania własnego ciała, a przy tym przynosi ukojenie oraz wyciszenie zmysłów, jak również pomaga złagodzić niektóre objawy i schorzenia. Dlatego stosowanie kołdry lub koca chętnie zalecane jest przez terapeutów, którzy pracują z dziećmi powyżej 3. roku życia, będących w spektrum autyzmu, z zaburzeniami integracji sensorycznej, zespołem Downa, ADHD, czy porażeniem dziecięcym. Z terapeutycznej mocy produktów dociążających nasze ciało powinny skorzystać również dzieci oraz dorośli cierpiący z powodu zespołu niespokojnych nóg, bezsenności, mający kłopoty z zasypianiem, koncentracją i nauką, odczuwający przewlekłe zmęczenie, niepokój o przyszłość, stres, czy też wypalenie zawodowe.
Stosowanie kołdry obciążeniowej w domowym zaciszu
Korzystanie z kołdry obciążeniowej jest zabiegiem, który stymuluje nas sensorycznie, dlatego rekomenduje się, aby rozpocząć stosowanie jej od 15 minut dziennie, a z czasem, gdy już przyzwyczaimy się do tego bodźca, stopniowo zacząć wydłużać czas, aż do momentu kiedy będziemy mogli spać pod nią przez całą noc. Z kołdry bądź koca można korzystać w dowolnym momencie w ciągu dnia, na przykład po powrocie dziecka ze szkoły, kiedy silniej potrzebuje ono wyciszenia, bądź wieczorem, podczas czytania do snu.
Dostępne w naszym sklepie kołdry obciążeniowe dla dzieci i kołdry obciążeniowe dla dorosłych wykonane są z naturalnej bawełny. Ten sensoryczny produkt wyposażony jest w specjalne przeszycia, dzięki którym umieszczone w nich mikrokuleczki równomiernie dociskają oraz masują napięte, często zbyt mocno przebodźcowane w ciągu dnia ciało. Przepięknie zaprojektowane, a także przyjemne w dotyku, są nie tylko przedmiotem pomagającym w terapii sensorycznej, ale również cieszą oko wyjątkowym designem – kołdra obciążeniowa dla dzieci króliczki w zestawie ze śliczną poszewką, czy też wzór w leśne zwierzęta lub koc obciążeniowy dla dzieci w liski spodobają się niejednemu maluchowi, a także wkomponują we wnętrze dziecięcego pokoiku. Koce oraz kołdry obciążeniowe dla dorosłych dostępne są w intensywnych, jednolitych kolorach. W trosce o indywidualne potrzeby oferujmy możliwość wyboru kołdry, która może posłużyć całą noc lub koca, który sprawdzi się podczas odpoczynku z książką lub krótkiej, regenerującej drzemki.