Pufy i worki sensoryczne – jaką moc ma przytulanie?
Kiedy przychodzimy na świat, oprócz snu i jedzenia, najważniejszy jest dla nas dotyk. Bliskość ciała mamy, jej ciepło i zapach, dają nam poczucie bezpieczeństwa. Jeśli akurat mama lub tata nie mogą trzymać ich na rękach, maluszki lubią być ciasno otulone. Kiedy włożymy je w otulacz lub kokon, stają się wówczas bardziej spokojne. Bez zmysłu dotyku, nie potrafilibyśmy się w pełni rozwijać. A jednak z biegiem lat, już w dorosłym życiu, zapominamy na co dzień o przytulaniu. Ciągły pośpiech i narzucone normy społeczno-kulturowe sprawiają, że jako dorośli w dużej mierze rezygnujemy z dotyku — przytulamy się zbyt krótko i zbyt rzadko. A przecież w dalszym ciągu różnorodne formy przytulania jak: ściskanie, dociskanie, głaskanie, drapanie, masowanie, skrobanie czy szczypanie należą do jednego z pięciu podstawowych zmysłów człowieka.
Czas na wyciszenie i odpoczynek
Od najmłodszych lat nasze ciało staje się narzędziem, które angażujemy do ciągłej pracy — już małe dzieci w wieku przedszkolnym wysyłane są na dodatkowe zajęcia — taniec, plastykę, czasem gimnastykę korekcyjną, czy logopedię. Pomiędzy zajęciami w ramach odpoczynku, maluchy oglądają bajki, grają na komputerze lub siedzą z nosem w smartfonie. Jesteśmy do tego tak przyzwyczajeni, że nasze ciało wykonuje pracę bez przerwy, że nawet kiedy wybieramy się na tygodniowe wakacje raz w roku — zwiedzamy, pływamy, słuchamy wakacyjnych hitów i najczęściej nadmiernie objadamy się miejscowym jedzeniem. Wiadomo — ruch to zdrowie. Jednak będąc w ciągłym ruchu zapominamy o tym, jak bardzo ważne jest czasem odcięcie się od wszelkich bodźców zewnętrznych, relaks w całkowitej ciszy. Brak odpoczynku, kiedy tak naprawdę nie robimy nic, nie ćwiczymy, nie słuchamy, nie oglądamy — może prowadzić do przebodźcowania, zmęczenia i frustracji, nawet (a może zwłaszcza) wśród bardzo małych dzieci.
Pufy i worki sensoryczne – wpływ na zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne
Z myślą o wyciszeniu, ukojeniu zmysłów, uspokojeniu oraz regulowaniu emocji powstały pomoce sensoryczne, z których mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to proste przedmioty, wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin pufy sensoryczne i worki sensoryczne. W zależności od naszych preferencji i potrzeb mają one różne kształty, rozmiary, wielkość czy fakturę.
Rodzaje puf sensorycznych i worków sensorycznych:
Pufa sensoryczna Human bag firmy Intibag – zaprojektowana w dwóch rozmiarach: mniejszym i większym. Mniejsza dostosowana jest do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wspomaga kształtowanie prawidłowego rozwoju, rozwija motorykę dużą, koordynację wzrokowo-ruchową, stanowi pomoc w gimnastyce korekcyjnej, rozwija zmysł równowagi, wspomaga terapię sensoryczną i pomaga efektywnie wypoczywać. Można ją przytulać, ściskać rękami i nogami. Odpowiednio dociąża ciało, dzięki czemu można odprężyć się i uwolnić emocje. Pufa do siedzenia w dużym rozmiarze stanowi idealne narzędzie do pracy dla dorosłych. Może służyć jako miejsce do czytania, relaksu czy drzemki. Jest to także narzędzie do regulacji emocji poprzez przytulanie. Zapewnia ona wyciszenie przez stymulację czucia głębokiego, czyli docisk.
Wielofunkcyjna, dająca poczucie bezpieczeństwa pufa sensoryczna dla dzieci Hollow bag Intibag, pozwala się schować i zrelaksować. Są to aż trzy pomoce sensoryczne w jednym:
- dziupla – ten obiekt sensoryczny stymuluje czucie głębokie i zmysł równowagi. Daje możliwość odseparowania się od nadmiaru bodźców, wyciszenia ciała i umysłu. Ponieważ jej ściany sprężynują, dziecko może oddać ciężar i się rozluźnić.
- duża pufa sensoryczna Rolling Bag – ten ważący 8 kg obiekt służy do stymulacji czucia głębokiego. Turlając ją po ciele osoby dorosłej, dociskamy je i masujemy, co daje uczucie odprężenia. Pufy sensoryczne dla dzieci są wspaniałym obiekt do balansowania, odpoczywania i tulenia,
- hamak sensoryczny – przewiewny, elastyczny, wiszący worek, w którym dziecko może być bujane, w zacisznym, otulającym otoczeniu, co stymuluje jego zmysł równowagi i jednocześnie uspokaja.
Worek sensoryczny Intimate Bag KIDS, Intibag – wykonany z przyjemnej, elastycznej tkaniny Secondskin® stanowi doskonałe narzędzie do pracy z trudnymi emocjami, pomaga wyciszyć przebodźcowane ciało. Dzieci przyjmując w worku sensorycznym naturalną pozę embrionalną, zyskują poczucie bezpieczeństwa i większą akceptację swojego ciała. Rekomendowany czas przebywania w worku to 5-20 min, a tak naprawdę można przebywać bez ograniczeń. Worki sensoryczne występują w różnych rozmiarach, dostosowanych do wieku. Mogą z nich korzystać małe dzieci — wersja Intimate bag BABY oraz osoby dorosłe — worek sensoryczny Dorośli Intimate Bag — Intibag.
Zarówno pufy sensoryczne, jak i worki sensoryczne to pomoce, które pomogą nie tylko dzieciom, ale również dorosłym wyciszyć ciało i umysł, zrelaksować się, rozluźnić mięśnie, oderwać od elektroniki oraz wszechobecnego nadmiaru bodźców. Ich prosty design i wybór kolorystyczny sprawiają, że sprawdzą się one jako element wystroju wnętrza, a przy okazji będą świetnym uzupełnieniem zabaw ruchowych. Można je wykorzystać także jako pomoc w ćwiczeniach i rehabilitacji.